Skip to main content

Emocionālās brīvības tehnika (EFT)


Emocionālās brīvības tehnika (Emotional Freedom Techniques, saīsināti – EFT) ir uz darbu ar ķermeni orientēta metode, kas rada dzīļu psiholoģisku efektu. Šī tehnika izmanto akupunktūras punktus emocionālo un psiholoģisko problēmu risināšanai. EFT procesa laikā mēs, koncentrējoties uz savas emocionālās vai psiholoģiskās problēmas, bungojam pa noteiktiem akupunktūras punktiem uz ķermeņa. Šīs stimulācijas rezultātā notiek ķīmiskās neiroloģiskā līmeņa izmaiņas smadzeņu darbībā:

  • normalizējas stresa hormona (kortizola) līmenis organismā,
  • paaugstinās serotonīna sekrēcija,
  • tiek bremzēts trauksmes signāls (amigdala),
  • kad tiek nomierināta limbiskā sistēma (amigdala), palielinās aktivitāte prefrontalajā garozā (pieres daiva), kas veicina konstruktīvu domāšanu, spēju regulēt emocijas un spēju pieņemt lēmumus.

Rezultātā notiek izmaiņas mūsu emocijās, domāšanā un ķermeniskajās izjūtās. Mēs paliekam mierīgāki, atslābinātāki un spējam reālistiskāk un konstruktīvāk uztvert situāciju, uz kuras dotajā brīdī koncentrējamies, kas palīdz optimāli un efektīvi risināt radušos situāciju vai arī palaist to vaļā. Tādejādi, mēs apmācam smadzenes savādāk (ar mieru un atslābumu vai konstruktīvāk) reaģēt uz situācijām, kuras iepriekš izraisīja stresa reakciju mūsu ķermenī.

Vienkāršiem vārdiem runājot, EFT ir tehnika, kas palīdz mums samazināt stresa negatīvo ietekmi uz ķermeni. Kā arī tā palīdz mainīt mūsu smadzeņu reakciju uz dažādām situācijām – mēs sākam mierīgāk uztvert to, kas līdz šim mums izraisīja intensīvu stresa reakciju (spriedzi, trauksmi, bailes, aizkaitināmību, uzmācīgas negatīvas domas, nespēju aizmigt, sarkšanu, sausu muti, grūtības koncentrēties, saraustītu domāšanu/valodu utt.).

Regulāri ikdienā praktizējot EFT metodi, ar laiku mēs kļūstam arvien noturīgāki pret stresu, emocionāli stabilāki un līdzsvarotāki.

Pētījumi par EFT effektivitāti

Klīniskā EFT ir zinātnē balstītā (“evidence-based”) metode, kuras efektivitāte ir apstiprināta pētījumos, kuri atbilst APA (American Psychological Association) standartiem. Pētījumi apstiprina, ka EFT metode ir efektīva ne tikai dažādu emocionālo problēmu risināšanā (trauksme, depresija, fobijas, PTSD), bet arī fizisko sāpju, autoimūno slimību (piem.,  fibromialgija, psoriāze) simptomu, lieka svara mazināšanā. Pētījumi arī apstiprināja EFT efektivitāti akadēmisko (mācības, eksāmeni, publiskās uzstāšanas) un sporta rezultātu uzlabošanā (basketbols, golfs u.c.), jo tika atklāts, ka EFT rezultātā pastiprinās tādas emocijas kā prieks un cerība, bet mazinās – trauksme, dusmas un kauns.

Ir bijuši pētījumi, kuros ar elektroencefalogrāfijas (EEG) palīdzību tika mērītas pētījumu dalībnieku smadzeņu viļņu frekvences pirms un pēc EFT sesijas. Piemēram, tika salīdzināti EEG rādītāji autoavārijās cietušajiem cilvēkiem pirms un pēc EFT sesijām un tika atklāta to frekvenču samazināšanas, kas saistās ar PTSD. Kā arī tika pētīti cilvēki ar klaustrofobiju un tika atklāts, ka pēc EFT sesijas pieauga teta viļņu frekvences, kas saistās ar atslābuma stāvokli. Izmantojot elektromiogrāfiju (EMG) tika atklāta nozīmīga trapeces muskuļu atslābināšanas pēc EFT sesijas.

Par cik EFT regulē stresa atbildes reakciju ķermenī un Hipotalāma-hipofīzes-virsnieru (HPA) asi, ir tikai loģiski, ka tika veikti arī pētījumi par izmaiņām stresa hormonu (adrenalīns un kortizols) līmenī. Pētījumos tika atklāts, ka pēc stundu garas EFT sesijas ir novērojams  nozīmīgs kortizola līmeņa samazinājums salīdzinājumā ar kontrolgrupām (sarunu terapijas grupa un grupa, kuras dalībnieki vienkārši atpūtās stundas garumā). Ar fMRI skenēšanas palīdzību tika atklāts, ka akupunktūras punktu stimulācija EFT laikā palīdz regulēt to smadzeņu zonu darbību, kas ir saistītas ar bailēm (piem., amigdala).

Uzzināt vairāk par šo tehniku jūs varat mana grāmatā „Ceļš uz emocionālo veselību. Kā sakārtot sevi un savu dzīvi”.